30.09
2021
Kiralık vinç çeşitleri

Vinç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Devam etmekte olan inşaatlar, nakliye işleri, fabrika kurma ve farklı ağır taşıtları taşıma süreci açısından giderek gelişme gösteren faaliyetler, özellikle de sepetli vinç kiralama sektörü oluşmasına sebebiyet vermiştir. Fakat vinç kiralama gibi bir planlama söz konusuysa ve eksiksiz olarak ne yapılması gerektiği hakkında kişiler bilgi sahibi değillerse öncelikle izlemeleri gereken birkaç adım vardır.

Detaylı bir araştırma yapılması ve kullanım amacının tam anlamıyla bilinmesi gerekir. Tonaj ve metre aralıkları birçok farklı güçte vinç türünü içinde barındırır. Bu sebeple planlanan kaldırma işleminde doğru vinci kullanıldığı takdirde hem vakitten hem de ekonomik anlamda önemli bir tasarruf elde edilmesi sağlanır.

Vinç Kiralarken Göz Önüne Alınması Gereken Durumlar

Çalışma şartlarının ne olduğu, belirlenen kaldırma kapasitesi ve yükün çıkarılması istenen yükseklik, kaldırma hızının ayarlanması, yükün taşınacağı yön, günlük çalışma zamanı gibi unsurlar vinç kiralama işleminde oldukça önemlidir. Vinçler oldukça büyük yapıda bulunan araçlardır. Tercih edilen vincin çalışma alanında rahat hareket edebilmesi ve hareketini kısıtlayacak hiçbir engelin bulunmaması gerekir.

Boyutları oldukça büyük olduğu kurulumunun yapılmasının ardından herhangi bir müdahalede bulunmak güçtür. Vincin hareketini kısıtlayan bir sorun olması zaman ve maddi açıdan olumsuzluklar yaratır. Kaldırılması planlanan her yük güvenlik ve verimlilik bakımından farklı kaldırma yöntemlerine gereksinim duyar. Takozlu kaldırma, dikey bağlama ve sepet bağlama yöntemleri yaygın olarak kullanıma sahip olan yük kaldırma tekniklerindendir.

Vinç Çalışma Alanı
Vinç Çalışma Alanı

Vinç Kullanımında Yöntem Seçiminin Önemi

Her vinç için uygun olan yük kaldırma tekniği ise değişiklik gösterir. Vinç kiralarken yük tipi ve yük ağırlığında olduğu gibi göz ardı edilmemesi gereken olan bir diğer unsur da yük kaldırmada kullanılan metottur. Tercih edilen tekniğin hatalı seçimi, uygulama sırasında herhangi bir aksiliğe yol açabilecek kadar önem yaratır.

Vince yapılan periyodik bakımların ardından test ve kontrollere tabi tutulması da yüksek performans alınması açısından oldukça önemlidir. Bu kontrollerin yapılmasının neticesinde vincin, güvenlik kontrolünden geçmesi sağlanır. Yapılan bakım ve kontroller hem hayati hem de maddi anlamda gereklidir. Vinç emniyetliyse ve performans bakımından verimliyse vinci kullanan işletme için de kiralanan vinçten yüksek verim alacağı söylenebilir.

Vinç Kiralama Hizmeti

Belirlenmesi ve tespit edilmesi gereken kriterlerin zorunlu olduğu bir süreçten oluşan vinç kiralama oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Vinç kullanacak olan kişinin ilk önce hangi amaç doğrultusunda kiralama hizmetinden yararlanacağını çok iyi bilmesi gerekir. Bunun nedeni ise yapılan işe göre vinç çeşitlerinde de farklılık olmasıdır. 

İlk önce ön plana alınması gereken şey kaç metreden ne kadar ağırlığa sahip olan yüklerin taşınacağının bilinmesidir. Bunun yanında kaldırılması planlanan yükün ne kadar yüksekliğe ulaşabileceği de tespit edilmelidir. Çünkü günümüzde teknoloji oldukça ilerleme kaydettiğinden imal edilen vinçler bünyesinde barındırmış oldukları fonksiyonlara ve markalara göre değişiklik gösterirler.

Vincin Performansını Etkileyen Unsurlar

Bazı vinçler yakın mesafede oldukça yüksek performans gösterirken, uzun mesafelerde daha düşük performans gerçekleştirebilirler. Bu sebeple doğru bir karşılaştırma yapılabilmesi için birtakım kriterlere planlanması gerekir. Kapasite ve metre haricinde diğer faktörler de kiralık vinç tercihinde bulunurken önemli bir konuma sahiptir. Vinç yükü arzu edilen metre yükseklikte oldukça başarılı performans gösterebilir.

Ancak kamyon niteliklerinden dolayı kamyonu ve dolayısı ile yükün taşınmasında birtakım sorunlar yaşanabilir. Bu duruma bir çözüm getirmek amacıyla daha ağır bir kamyon veya vinç tercih edilmesi gerekir. Stabilite faktörünü etkileyen başka bir unsur da ayak pozisyonlarıdır. Avrupa CE standartlarına uygun bir şekilde, vinç yük moment kontrolüne sahip olmalıdır. Buna ek olarak ayak moment kontrolüne de sahip olmalıdır.

Vinç Çeşitleri
Vinç Çeşitleri

Vinç Kiralama Aşamasında Güvenlik Unsuru

Yükün ağırlığı, ne kadar metre mesafeden yükü alıp koymanın gerçekleşeceği,  boyu kaç metreye kadar uzanmak istenildiği, kamyon modelinin belirlenmesi, kasa ölçüleri ve azami taşıma yükü, yükün alınmasında ayak pozisyonlarının engel yaratıp yaratmadığı, verimliliği artırmak için uzaktan kumanda kullanımı gibi unsurlar dikkate alınmalıdır.

Vinçler, ağır yük taşıyan araçlardır ve bu sebeple deforme olmaya çok müsaitlerdir. Bu sebeple kiralama aşamasında vinç güvenliğinden emin olmak son derece önemlidir. Bu noktada vinç operatörünün uzmanlığı kadar vincin dayanıklılığı da özen gösterilmesi gereken konular arasında yer alır.

Yorumlar

Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.
Please enter comment.