22.12
2020
Vinç Türleri

Hangi Vinçler Hangi İşe Yarar?

Vinç, inşaat sektörü ve ağır ekipman imalatında en önemli ekipmanlardan biridir. Ağır malzemeleri kaldırmasını veya alçaltmasını veya bir yerden başka bir yere taşımasını sağlayan kaldırma halatı, tel halatlar ve kasnaklara sahiptir. Vinçler, basma düğmeli asılı kontrol istasyonu veya radyo tipi kontroller ile kontrol edilebilir.  Bu nedenle de inşatlarda iş gücünün yetersiz kaldığı durumlarda vinç kiralama hizmeti almanız mümkün olmaktadır. Vinç tasarımında en önemli iki kriter, kaldırma kapasitesi ve stabilitedir. Sarıcılar, halatlar, halatlar, zincirler ve temel bir düz kasnak sistemi, her tür vincin temel parçalarıdır. Kaldıraç ve diğer basit makineler, kaldırma ve taşıma görevlerini gerçekleştirmek için gereken kuvvet miktarını azaltarak çalışmayı kolaylaştırır.

İnşaatta Kullanılan En Yaygın Vinçler

Vinçler, kısa sürede çok şey başarabilen son derece kullanışlı makinelerdir. Birden fazla endüstride kullanılırlar ancak en çok inşaat ve imalat endüstrilerinde görülürler. Böylelikle sektörde herkes maliyet açısından vinç satın alamayacağına göre genellikle vinç kiralama hizmetlerine başvurmaktadır. Piyasada ise en fazla sepetli vinç kiralama hizmetine başvurulmaktadır. Genellikle  İki ana vinç kategorisi vardır: statik vinçler ve mobil vinçler. Statik vinç, sabit bir yol boyunca yükleri kaldırıp hareket ettiren yere veya binaya sabitlenmiş kalıcı ve yarı kalıcı bir yapıdır. Bir mobil vinç basamaklara veya tekerleklere monte edilir ve şantiyeden şantiyeye taşınabilir. Mobil vinçler, statik vinç gibi sabit bir yolla sınırlı değildir. Bazı mobil vinçler, denge ayaklarının, karşı ağırlıkların ve hatta yerinde montajın kullanılmasını gerektirir.

Vinç Kiralama Hizmetleri

Vinç Kiralama hizmetleri inşaat sektöründe sıklıkla başvurulan bir hizmet çeşididir. Çünkü vinçler oldukça yüksek maliyete sahip olan araçlardır. Her defasında ihtiyaca göre vinç satın olmak çok mantıklı değildir. Bu yükleniciye ciddi ekonomik yük getirir. Bu nedenle de vinç kiralamak çok daha avantajlı olmaktadır. Genellikle inşaat sektöründe ve ağır ekipman imalatında kullanılırlar. Vinçle birlikte hareket eden bir kabindeki bir operatörden, bir düğme askılı kontrol istasyonu veya radyo tipi kontrollerle kontrol edilebilirler. Sepetli kiralık vinç kiralama hizmetlerini açıklamadan önce vinç çeşitlerini incelemek gerekirse;

  • Mobil Vinçler; Normal vinçlerden daha fazla hareket olanağı olan vinç türleridir. Hatta bazı mobil vinçler karayolunda bile sürülebilir. Şantiyelerde gezinme ve büyük miktarlarda ağırlık taşıma yetenekleri, mobil vinçleri birçok projeye çok popüler bir katkı haline getirir.
  • Paletli Vinçler; mobil vinçlerin en büyüğüdür. Paletli vinçler en ağır yükleri kaldırabilir ve tüm mobil vinçler arasında en fazla yerinde montajı gerektirir. Kapsamlı yerinde montajları, büyük boyutları ve dişleri nedeniyle, paletli vinçler yollara uygun değildir.
  • Engebeli Arazi Vinç; Bu, dört lastik tekerleğe sahip bir alt takıma bağlanan ve genellikle arazi kullanımı için kullanılan bir vinçtir. Engebeli, kayalık veya toprakla dolu araziye sahip olabilecek daha zorlu inşaat şantiyeleri için idealdir. Yatay veya dikey olarak uzatılabilen payandalar vardır, bu da kaldırma sırasında vincin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Arazi Vinçleri; Arazi vinci, hem yolda hem de çoğu arazi yüzeyinde hareket edebilen bir tür mobil kamyon vincidir. Yükleri kaldırmak ve taşımak için kamyonun yatağına monte edilmiş teleskopik bir bom kullanılır. Tüm arazi vinçleri, bir engebeli arazi vincinin kaldırabileceğinden çok daha fazlasını kaldırabilir.
  • Kule vinci; Yüksek binaların yapımında kule vinci kullanılmaktadır. Kule vinçler inşaat süresince yere sabitlenir. Bir kule vinci her zaman güçlü bir beton pedin üzerine monte edilir, böylece ağır yükleri kaldırırken kule vincini tutan ankraj cıvataları pedin içine gömülebilir.

İnşaat Ve Endüstride Kullanılan Farklı Vinç Türleri

Vinç tasarımı, çeşitli endüstriyel ihtiyaçların taleplerini karşılamak için gelişti ve modern vinçler, bazen insan işçiler için tehlikeli olabilecek ortamlarda, karmaşık kaldırma görevlerini gerçekleştirmek için genellikle basit sistemleri koordine eder. Vinçler, irili ufaklı çoğu inşaat projesi için hayati bir araçtır, ancak bir tür vinç tüm uygulamalara uymaz. Örneğin, bir engebeli arazi vinci, çerçevelenen küçük bir evin üzerine çatı kirişleri yerleştirmek için gereğinden fazla kullanılır, tıpkı kamyona monte edilmiş bir vincin, inşaat halindeki bir gökdelen için yeterince yüksek malzeme ve malzeme kaldıramaması gibi. Ve bir kule vinci, bir otoyolun yanına elektrik direkleri yerleştirmek için pratik olmayacaktır.

Yorumlar

Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.
Please enter comment.