31.03
2020
Kiralık Vinç Kullanım Alanları

En Çok Kullanılan Vinç Modelleri

Vinç, ağır nesneleri kaldırmak taşımak ve hareket ettirmek için kullanılan bir araç türüdür. Vinçlere genellikle insan gücünün yetmediği alanlarda ihtiyaç duyulur. Özellikle İnşaat çalışma alanlarında, limanda büyük gemilerde ve rıhtımlar da bulunur. Birçok çeşidi olan vinçlerin kullanım alanları da farklıdır mesela oto çekicileri seyyar vinçler sayesinde taşınır. Fabrikanın yüklerini taşımak için kaydırma vinçlere kullanılır. Her sektörün kiralık vinç ihtiyacı farklıdır. O yüzden vinç kullanırken yapılacağı işe uygun olan vinci seçmek gerekir. Kullanım alanları farklı olan bu vinçler endüstri gelişimi ile doğru orantılıdır. İhtiyaç arttıkça vinçlere olan talep de arttı. Karşımıza sürekli gelişmekte kendini yenileyen daha sağlam daha dayanıklı modeller çıkmaya başladı. Modern teknoloji ile sürekli gelişen gelişti. İşlemler pratik 5’er ve daha güvenli bir çalışma alanı sağlar anılmaya başlandı.

Kiralık Vinçler
Kiralık Vinçler

Vinçlerin Çeşitleri

Birçok modeli olan bu vinçlerden bazıları şu şekilde sıralanır:

Sabit vinçler, paletli vinçler, lastik tekerlekli vinçler, Köprülü vinçler, Ray üzerinde hareketli vinçler, kule vinçleri, hidrolik – halatlı vinçler ve halatlı vinçler gibi sıralayabiliriz.

Sabit Vinçler

Sabit vinçler belli bir yerde sürekli olarak kullanılan sabit haldeki vinç türüdür 2 ila 10 ton arasında ağırlık kaldırılabilirler. Pratiktir ve güvenli ve verimli bir çalışma imkânı verir. Genel olarak belli standart yükler bu vinç ile taşındığı için operatörlerin bu araçlarla deneyimi fazladır. Deneyim çok fazla olan operatörleri tercih etme imkânı da artar güven ve verimlilik artar. Az zamanda çok iş başarılabilir.

Paletli Vinçler

Paletli vinçler kapasitesi sabit vinçlere göre kat kat fazladır. Taşıma gücü 160 ton ortalamasında ağırlık kaldırabilir. Manevra kapasitesi yüksektir, paletli vinçleri hareketli şahsi kısımlarına sahiptir. Bu kısımların hareket esnekliği sayesinde şantiye bölgelerinde kolay ve hızlı bir şekilde yer değiştirme olanağı sunar. Paletli vinçler diğer vinçlerin geçemediği yerlere geçebilirler. Kötü yol şartlarında kolaylıkla iş görebilirler. Bu vinçlerin kanca kısımlarına işlevine göre farklı eklentiler de takılabilir ve bu sayede kullanım alanları artar kazıcı yükleyici boşaltma ya da ekskavatör olarak kullanılabilir..

Lastik Tekerlekli

Lastik tekerlekli vinçler, bir kamyonun üzerine monte edilip kullanılırlar. Bu sayede kamyonun gittiği her yere gidip işlevini görürler başka bir şeye ihtiyaç duymazlar sadece kamyona bağlı bir şekilde hareket ederler.

Köprülü vinçler bu vinç çeşitlerinin kaldırma kapasitesi 40 tondur. Köprülü vinçler genellikle maden ocakları ve limon gibi yerlerde kullanılırlar.

Ray üzerinde hareketli vinçler adından da anlaşıldığı gibi bu vinçler Ray üzerindeki taşıyıcıya yerleştirilip öyle kullanılırlar.

Kule Vinçleri

Kule vinçleri şantiyelerde sabit bir yere, ya da hareketli bir taşıyıcının üzerine monte edilirler ve yüklerin yatay ve düşeyde taşınmasını sağlarlar. Farklı kapasiteye ve özelliklere sahiptir genellikle çok yüksek çalışma alanlarında kullanılırlar büyük firmalar büyük inşaat firmaları yapacağı çalışmalarında bu tür vinçleri tercih ederler.

Halatlı Vinçler

Halatlı vinçler genellikle  baraj ve köprülerin yapımında taşıma, kaldırma ve temizlik gibi işlerinde kullanılmak için tercih edilirler.

Vinç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Öncelikle vinçler çalıştırılmadan önce mutlaka operatör tarafından kontrol edilmesi gerekir. Herhangi bir olumsuzluk karşısında erken tespit edilip kazaya sebebiyet vermemek gerekir. Çalışacağı sağalar kullanılmaya başlamadan önce gidip görülmeli, dikkatlice incelenmelidir. Vinç hakkında bilgi sahibi olunmalıdır temel işlevleri belirlenmeli.

En Çok Kiralanan Vinç Çeşitleri

Firmaların en çok ihtiyaç duyduğu vinç çeşitleri şunlardır:

Günümüzde ülkemizin hızlıca gelişmesi ile yeni iş alanları ve yeni sahalara ihtiyaç vardır.  Buda yeni bina iş merkezleri spor alanları gibi yüksek katlı binalar, sanayi tesisleri baraj ve benzeri gibi  yerlerin inşa edilmesine hızlandırır. Bu tür inşaatları kolaylaştıran aletlere ihtiyaç vardır en çok kullanılan vinç türüne bakacak olursak şöyle sıralayabiliriz;

2018’in verilerine göre İnşaat yapımında inşaat sektöründe en çok tercih edilen vinç modeli, Kule Vinç Modelidir. Kule Vinç modelinin özellikleri şöyledir: 2200 kg kaldırma kapasitesine sahiptir. Duruş yüksekliği 64,7 metredir. Tambur sarım kapasitesi 895 metredir.

Kule Vinç modeli çok ağır olduğu için genellikle kiralanır. Bu kiralama işlemini yapan çok özel, işinde başarılı firmalarımız mevcuttur her türlü vinç kiralama işlemi büyük bir özveri ile yapılır.