07.01
2019
Kiralık Teleskopik Vinç Ve Vinç Çeşitleri

Teleskopik Mobil Vinç Kiralama

Teleskopik Mobil Vinç Kiralama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mobil vinçler, hareketli vinçler olmakla birlikte seyyar olarak her yere gidebilmektedir. Tır gibi görülen modellerin yanı sıra standart bir iş makinesi görünümüne sahip olan teleskopik mobil vinç kiralama makineleri vardır. Özel olarak imal edilen bu araçlar, kullanım amacına göre çeşitlere ayrılmaktadır. İstenilen yükler teleskopik mobil vinç kiralama sayesinde kaldırılıp zamandan ve işten tasarruf sağlanabilmektedir. Gerekli emniyet önlemlerini almak oldukça kolaydır. Kullanımı karmaşık olmamakla beraber basittir. Makine sanayisinden inşaat sahasına kadar çok çeşitli alanlarda kullanımı gerçekleşmektedir. Kullanım sahasının oldukça geniş olması ile birlikte ev eşyasını taşımak amacı ile üretilmiş teleskopik mobil vinç kiralama araçları bulunmaktadır.

Kullanım amacına göre mobil vinçlerin özellikleri değişiklik göstermektedir. Buna rağmen mobil vinçlerin kullanım amacı; istenilen yükü, istenilen yere taşımaktır. Ağır iş kapsamına giren mobil vinçler için iş sağlığını korumak amacı güdülerek bazı bakımlar yapılır ve tedbirler alınır. Mobil vinçler için 25 metreden fazla yaklaşım tehlike arz etmektedir. Tüm mobil vinçlerin üzerinde uyarı levhaları bulunmaktadır. Mobil vinçleri kullanan kişiler de donanımlı operatörlerdir. İstenilen yükü başka yere kaldırma dışında boşaltma ve yükleme işlemleri de yapılmaktadır. Zemine batmış makineler, teleskopik mobil vinç kullanılarak kurtarılmaktadır. Mobil vincin arkasında ve önünde olan destek ayakları ağır yüklerin kaldırılmasında yardımcı olmaktadır. Uzayıp kısalabilme özelliklerine sahiptir. Teleskopik mobil vinçlerin en fazla kaldırabileceği yük 15 ton ile 55 ton arasındadır.

Teleskopik Mobil Vinç Kiralamanın Avantajları

Mobil vince aparatlar eklenerek çekilmesi zor olan iş makinelerinin çekimi gerçekleşmektedir. Hareket halinde olan teleskopik mobil vinç geçtiği yolların düzenini bozmamaktadır. Zamandan tasarruf etmek amacı ile teleskopik mobil vinç kiralama araçları kullanılmaktadır. Çekici ve römork gibi özel ihtiyaçlara gereksinim azalmaktadır. Kısa mesafedeki taşınabilecek yükler için en iyi tercih teleskopik mobil vinç kiralama olmaktadır. Maliyeti yüksek olmasına rağmen sık sık kullanılmasının nedeni sağlanan verimin çok olmasına bağlıdır. Pratik olduğu gibi kullanımı da oldukça kolaydır. Kamyon arkasına monte edilen teleskopik mobil vinç kiralama araçları, 180 derecelik dönüş yapabilmektedir.

Transferinin oldukça kolay olması birçok sektör alanında kullanılmasını sağlamıştır. Mobil vinç sektöründe yeni olan kişilerin teleskopik mobil vinç kiralama konusunda öğrenmesi gereken çok şey vardır. Her sektörde kullanım sağlayabilen mobil vinçler, vinç sistemi ve bir kasa ile çalışmaktadır. Mobil vinçlerin periyodik bakımı aksatılmamalıdır. Özellikle hidrolik sistemin bakıma önem verilmeli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Bakımların aksatılması gibi durumlar sonucunda teleskopik mobil vinçler arıza gösterebilmektedir. Yağmurlu ve karlı havalarda mobil vinçlere bakım yapılması daha fazla önemlidir. Uzun mesafeler yerine kısa mesafelerde teleskopik mobil vinç kiralama araçları tercih edilmelidir. Şoförün uzman bir operatör olması doğru manevralar yapabilmesini sağlar. Rampalar ve virajlar da dikkatli olunması gerekmektedir.

Teleskopik Mobil Vinç Kiralama Araçlarının Bakımı

İki açıdan ele alınan mobil vinç bakımı, kilometre değerine göre yapılmaktadır. Günlük bakım yapılırken bom ucu ve halat kontrol edilmeli ve şartlar yerine getirilmelidir. Şanzıman yağı mobil vinç için önemli olduğundan kontrol yapılmalıdır. Mobil vinçlerin bakımlarını teknik personelin yanı sıra vinç operatörü ve makine mühendisleri yapabilmektedir. Kullanım süreleri dolan parçaların yerine yeni parçalar bakım sırasında takılmaktadır. Bakımları aksatılan teleskopik mobil vinç kiralama araçları iş kazalarına neden olmaktadır. Şoför faktörü işin verimli bir şekilde sonuçlanması açısından önemlidir. Kiralanan teleskopik mobil vinçlerinde gerekli belgeleri tamdır. İnşaat sektörünün gelişmesi ile birlikte mobil vinçlere olan ihtiyaç artış göstermiştir.

 Nakliye sektörü içinde de kullanılan mobil vinçler, değişik kaldırma özelliklerine sahiptir. Her türlü talep mobil vinç ile karşılanabilmektedir. Sabit bir yerde olmayan mobil vinçler, özellikle inşaat şantiyelerinde demontaj işlemleri için kullanılmaktadır. Hareket özgürlüğünü veren mobil vinçler, tonaj seçenekleri için de kullanım gösterir. Taşınacak yükün ağırlığı ve kiralanacak olan zamanın süresine göre mobil vinç kiralama ücretleri değişiklik göstermektedir. Fiyat teklifi kullanılacak olan süreye ve yükün ağırlığına göre hesaplanmaktadır. Mobil vinçte gerekli verimi almak için çalışacak yerin fiziksel özellikleri yeteri kadar bilinmelidir. Vincin kaldıracağı yüke göre kaldırma grubu ve kamyon seçilmektedir. Daha yüksek mesafelere ulaşmak için birden fazla kol aperatifi mobil vince takılabilmektedir.