04.03
2018

Elektrikli Vinç

Elektrikli vinç, kendi arasında kablolu elektrikli vinç mobil elektrikli vinçler, oklu vinçler gibi farklı özellikler taşıyan vinç sistemleridir. Bütün bu vinç sistemleri temel anlamda yüksek kalite standartlarında üretilen ve insana olan iş yükünün hafifletilmesi sonrasında elektrikli vinç aracılığıyla projelerin çok daha ivedilikle tamamlanmasını sağlayan teknik alt yapılar arasındaki yerini almaya devam etmektedir. Bütün bu özellikleri bakımından değerlendirildiği zaman elektrikli vinç sistemlerinin hangi özelliklerinin bulunduğu da net olarak anlaşılmaktadır. Bu da onların elektrikli vinç olarak kiralanmasını ve hem insan gücünden hem de zamandan tasarruf edilmesini sağlayan noktalar arasında gelmektedir.

Günümüzde elektrik teknolojisinin de içerisinde yer aldığı birçok alandaki gelişmeler, insana olan iş yükünün azaltılması ve böylelikle işlerin, projelerin çok daha kısa süre zarfında tamamlanmasını sağlamış olmaktadır. Elektrikli vinçler olarak bilinen yeni vinç türü de kentsel dönüşüm çalışmalarının artış göstermesine paralel olarak üretilmiş olan en yeni vinçler arasındaki yerini almıştır.

Kablolu Elektrikli Vinç ve Kullanım Alanları

Elektrikli vinçlerin bir türü olarak iki kulenin arasına çelik halatlar yardımıyla aktarılan ve tam 1000 metrelik yüksekliklere kadar her türlü taşımacılık, lojistik ve yük boşaltma işlemlerinin yapılmasına olanak tanıyan elektrikli vinç özellikleri yer almaktadır. Bütün noktaları bakımından değerlendirildiği zaman kablolu elektrikli vinç sistemlerinin bütün yönleriyle dikkat çeken noktaları yer almaktadır.

1000 metrelik yüksekliğe dayanan ve çelik halatların sıkı sıkıya bağlamış olduğu özelliklerden oluşan yeni sistemlerden olması bakımından kullanım alanları başta kentsel alt yapı projeleri olmak üzere inşaat, sanayi ve otomotiv sektöründe yoğunluk kazanmaktadır. Bu da onun ortada duran en teknik noktalarını ortaya koyması bakımından sağlamış olduğu teknik unsurlarını meydana getirmesi adına dikkat çeken yönlerini meydana getirmektedir. Elektrikli vinç sistemlerinin ortada duran bütün bu özelliklerinin dışında diğer türlerinin de birtakım unsurları bulunmaktadır.

Oklu Elektrikli Vinç Kiralama ve Kullanım Alanları

Elektrikli vinçlerin arasında bir diğer elektrikli vinç kiralama sistemi olarak dikkat çeken oklu elektrikli vinç, şantiyelerin en çok tercih etmiş oldukları elektrikli vinç sistemleri arasında gelmesidir. Oklu elektrikli vinçlerin dikey sabitli ya da hareketli özellikleri bulunan birtakım çeşitleri var olduğundan dolayı her alanda yaygın olarak kullanılan vinç sistemleri olarak dikkat çeken özellikte vinçlerdir. Bu vinçlerin ortada duran teknik yönlerinden bir diğeri de liman işletmeciliğinde yaygın olarak kullanılan elektrikli vinç sistemlerini oluşturmalarıdır.

Bütün bu unsurlar bakımından değerlendirilerek elektrikli oklu vinçlerin de elektrik teknolojisine bağlı olarak kullanım alanının geliştiğini söylemek mümkün olacaktır. Ayrıca söz konusu vinçlerin birtakım nitelikleri olarak elektrikli vinç olarak tam 400 tonluk yükleri taşıyabilme noktalarının yer almasıdır. Bu anlamda değerlendirilerek yüksek dozajlı yükleri rahatlıkla taşıyabilen elektrikli vinç bu denli kullanım alanını artıran özellikli vinçler arasında gelerek her anlamda insan üzerindeki iş yükünü hafifleten yeni teknolojik lojistik sistemini oluşturur.